Umowa o Kredyt Konsolidacyjny – Podpisanie umowy

Porównaj Oferty Banków

Umowa o Kredyt Konsolidacyjny

Podpisując umowę kredytową, np. zaciągając kredyt konsolidacyjny, warto wcześniej ją dokładnie przeczytać, gdyż niewiedza często może doprowadzić do parafowania nie do końca korzystnych dla siebie warunków.

Banki w Polsce niejednokrotnie umieszczają w umowach zapisy, które nie są konsultowane z klientem i później okazuje się, że kredytobiorca zgodził się na dodatkowe prowizje, opłaty, lub niepotrzebne mu usługi, co potrafi mocno uderzyć po kieszeni. Na co więc zwracać szczególną uwagę? Najlepiej na wszystko i bardzo dokładnie przeczytać umowę, a w razie niejasności pytać o wyjaśnienia konsultanta, aby nie dać się złapać w ukryte przez bank pułapki.

Jednym z przykładów może być ulga odsetkowa, która przestaje funkcjonować w chwili przeniesienia kredytu na inny rachunek na przykład poprzez kredyt konsolidacyjny. Podobna rzecz przy konsolidacji kredytów dzieje się z opłatami za wcześniejsze spłacenie kredytu. Zwykle znoszone one są po maksymalnie 5 latach kredytowania, natomiast po przeniesieniu zobowiązania już tak być nie musi.

Również ulotne mogą okazać się różnego rodzaju bonusy i promocje oferowane przez bank, dlatego przed konsolidacją wszystkich zadłużeń należy dokładnie prześledzić poszczególne umowy, aby nie narazić się na utratę cennych ulg, lub nie wpędzić w dodatkowe nieplanowane koszty.

Jak działa kredyt konsolidacyjny na hipotekę

Jak działa kredyt konsolidacyjny

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, zwróć uwagę, czy jest on zabezpieczony hipotecznie, czy nie. Hipoteka stanowi dla banku pewnego rodzaju gwarancję od klienta o spłacie całości zobowiązania, wobec czego bank skłonny jest zaproponować kredytobiorcy korzystniejsze warunki, oprocentowanie a niekiedy nawet warunki promocyjne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konsolidacji kredytów bez hipoteki, gdyż kredyt taki będzie już znacznie droższy i wyżej oprocentowany.

Nie tylko oprocentowanie kredytu odgrywa najważniejszą rolę. Skupić należy się także na innych czynnikach, jakie wpływają na całkowity koszt umowy. Banki często naliczają sobie różnego typu prowizje za przyznanie kredytowania, czy prowadzenie rachunku, niekiedy zmuszają klienta do wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, czy naliczają opłaty za wyceny hipoteczne i wpisy do ksiąg wieczystych, jeśli kredyt ma być zabezpieczany hipotecznie.

Jeśli przy podpisywaniu umowy zostanie zaproponowana promocja, należy także sprawdzić czas jej trwania i czy nie wiąże się ona z wykupieniem dodatkowych usług bądź innych produktów bankowych.

Podpisanie umowy o kredyt konsolidacyjny

Kiedy do podpisania umowy kredytowej dochodzi w obecności doradcy, lub konsultanta bankowego, warto także zwracać uwagę na jego sugestie i dokładnie je analizować. Może się zdarzyć, że nie będzie on działał w interesie klienta, tylko banku, przez co może celowo próbować przekonać kredytobiorcę do podpisania mniej korzystnej umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *