Lokata Jednodniowa – Podstawowe wady i zalety rozwiązania

Porównaj Oferty Banków

Lokata Jednodniowa

Bankowe produkty inwestycyjne słyną z bezpieczeństwa i pewności wypracowanych odsetek. Jedną z form jest tzw. lokata jednodniowa, która pozwala na deponowanie oszczędności potrzebnych w najbliższym czasie. Do 2012 roku lokaty jednodniowe nazywane były antybelkowymi. Jednak obecnie każdy zysk z kapitału wymaga opłacenia podatku w wysokości 19 proc.

Na czym polega lokata jednodniowa

Lokaty bankowe to sposób na inwestowanie nadwyżek kapitałowych. Są skierowane do każdego konsumenta, który posiada oszczędności i chce je zdeponować w bezpieczny sposób. Kapitał zabezpiecza między innymi Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Lokaty pozwalają na zainwestowanie nawet niewielkich kwot. W niektórych bankach wystarczy już 500 zł do zgłoszenia. Lokaty można podzielić na wiele odmian – jedna z nich to lokata z okresem jednodniowym.

Kilka lat temu lokaty te stanowiły jeden z najciekawszych i najpopularniejszych sposobów deponowania oszczędności. Nazywane były lokatami antybelkowymi, ponieważ pozwalały na jednorazowe uzyskanie kwoty mniejszej niż 2.49. Niestety obecnie każdy zysk z kapitału podlega podatkowi Belki w wysokości 19 proc. To sprawia, że zysk z lokaty jednodniowej jest niski.

Lokaty te są zazwyczaj aktywowane późnym popołudniem lub wieczorem – najczęściej do godziny 21:00, a pieniądze wraz z odsetkami zostają zwrócone następnego dnia rano (między godziną 8:00 a 9:00). Na rynku bankowym mogą występować zarówno lokaty jednodniowe odnawialne, jak i nieodnawialne. Jej odmiana – lokata overnight – skierowana do przedsiębiorców może być bardziej kusząca. Zakładana zazwyczaj na wniosek przedsiębiorcy, trwa nawet do kilku dni (jeśli okres jej trwania przypada na weekend). Minimalna ilość środków to zazwyczaj 10 tys zł.

Lokaty jednodniowe – czy są popularne?

Na czym polega lokata jednodniowa

Obecnie trudno znaleźć ofertę lokaty jednodniowej. Przeciętnemu konsumentowi nie opłaca się zakładać lokaty, z której zysk jest zbyt niski w porównaniu do konta oszczędnościowego. Warto jednak śledzić rynek, bo może się okazać, że lokata jednodniowa wystąpi jako oferta promocyjna.

W zeszłym roku trzy banki posiadały w ofercie lokaty jednodniowe:

Idea Bank,
Bank Millennium,
mBank.

Lokaty jednodniowe były oprocentowane od 0,5 proc do nawet 1,75 proc. w skali roku i można je było założyć z kapitałem od 500 zł. Bank Millennium posiadał w ofercie lokaty jednodniowe odnawialne na 60 i 360 dni. Lokata w mBanku odnawia się przez 30 dni. Natomiast najlepiej oprocentowana lokata w Idea Bank była nieodnawialna. Każda z powyższych instytucji wymagały posiadania konta osobistego, z którego codziennie pobierane były środki.

Lokata jednodniowa a podatek Belki

Obowiązek odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych (“podatek Belki”) pojawił się w kwietniu 2012 roku, na skutek uszczelnienia systemu podatkowego. Obecnie należy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym przy każdej kapitalizacji. Warto podkreślić, że należność wobec fiskusa jest naliczana jedynie od części odsetkowej, czyli inaczej od zysku z lokaty.

Podatek ten należy zapłacić po kapitalizacji:

  • oprocentowania na lokatach,
  • odsetek od pożyczek,
  • odsetek od papierów wartościowych,
  • dywidend,
  • przychodów z pracowniczych funduszy emerytalnych,
  • przychodów z funduszy kapitałowych.

Lokata jednodniowa – wady i zalety

Lokata założona na jednodniowy okres pozwala zarabiać na oszczędnościach. Co prawda nie posiadają one obecnie wysokiego oprocentowania. Z drugiej jednak strony wolne środki nie stracą wartości w czasie tak jak w przypadku odkładania pieniędzy na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Korzystne jest też zachowanie bieżącej płynności finansowej. Zarządzanie kapitałem w ciągu dnia nie spowoduje naliczenia odsetek za zbyt dużą ilość wykonanych przelewów. Dzięki temu lokata jednodniowa jest alternatywą m.in. dla konta oszczędnościowego

Nie wszystkim jednak opłaca się zakładanie lokaty jednodniowej. Aby obliczyć zysk z lokaty, warto pamiętać że oprocentowanie występuje w rozliczeniu rocznym. Będzie on równy 1/365 oprocentowania nominalnego lokaty, pomniejszonego o 19 proc. Nie daje to dużego zwrotu w przypadku kapitału o wysokości 1 tys. zł. Jeśli te pieniądze nie są przeznaczone na zakupy w najbliższym czasie, lepszym pomysłem będzie znalezienie innej lokaty z dłuższym terminem kapitalizacji odsetek lub konto oszczędnościowe.

Maksymalna kwota przeznaczona na tego typu lokatę również może być ograniczona. W przypadku Idea Banku – granicę stanowiło 20 tys zł. To oznacza, że zysk z lokaty po jednym dniu w 2018 roku wynosił maksymalnie 0,78 zł.

Jednodniowa lokata bankowa – a może lokata krótkoterminowa?

Lokata jednodniowa nie jest produktem dla każdego. Opłaca się tym osobom, które wiedzą, że dane środki będą im potrzebne, ale które mogą pracować. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest wystarczające, warto rozważyć założenie lokaty krótkoterminowej.

Takie depozyty są wyżej oprocentowane niż jednodniowe. Mogą mieć oprocentowanie od 2,25 proc do nawet 4 proc w skali roku. Umożliwiają wpłaty różnych sum – od 500 zł do nawet 200 tys. zł. Łatwo tu więc zainwestować małe kwoty.

Lokaty krótkoterminowe występują w każdym banku. Istnieją również oferty niewymagające posiadania konta osobistego w danym banku. Wadą tego typu lokat jest zamrożenie kapitału na określony okres, a także różne opłaty, które mogą zostać pobrane przez bank. Warto też zwrócić uwagę, czy dane oprocentowanie dotyczy posiadanej przez inwestora sumy. Dobrze też pamiętać, że oferty dla nowych klientów są znacznie bardziej interesujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *